CIEKAWE MIEJSCA W KARKONOSZACH

KOCIOŁ ŁOMNICZKI

Kocioł Łomniczki – najdalej wysunięty na wschód kocioł polodowcowy polskich Karkonoszy. Jego południowe i zachodnie zbocza zajmują gładkie płyty skalne, pomiędzy którymi bujnie rozwijają się liściaste krzewy. Zbocze południowo-wschodnie pokryte jest ogromnym rumowiskiem schodzącym ze Śnieżki; w dnie – bogata łąka alpejska. Łomniczka, płynąca po zachodniej ścianie kotła, tworzy ciąg malowniczych kaskad – tzw. wodospady Łomniczki. W górnej partii kotła znajduje się symboliczny cmentarz ofiar gór.

Noclegi Jastrzębia Góra

WZGÓRZE CHOJNIK

Chojnik to zalesione wzgórze, gdzie występuje interesująca fauna pajęczaków i ptaków. Żyje tu m.in. dzięcioł zielonosiny, muchołówka mała, gołąb siniak.

U podnóża północnego zbocza znajduje się grupa granitowych skałek, tzw. zbójeckie skały i dwie niewielkie jaskinie: Dziurawy Kamień i Zbójecka Grota.

Na szczycie góry widnieją ruiny zamku Chojnik. W części zabudowań zamkowych jest schronisko „Na Zamku Chojnik”, a w nim niewielka ekspozycja ukazująca dzieje zamku. Z wieży zamkowej roztacza się piękna panorama Kotliny Jeleniogórskiej i otaczających ją pasm górskich.

ŚNIEŻKA. KRÓLOWA KARKONOSZY

Śnieżka – najwyższy szczyt Sudetów, góra pielgrzymów. „Królowa Karkonoszy” mierzy 1603m n.p.m., przez 300 dni w roku jest zachmurzona, zimna i wietrzna. Na jej szczycie, po obu stronach granicy, znajdują się duże schroniska. Ponadto po polskiej stronie – Kaplica św. Wawrzyńca oraz obserwatorium meteorologiczne z rozsławioną już restauracją w kształcie „latającego talerza”.

Chłapowo Noclegi