GOLUB-DOBRZYŃ. ZAMEK BIAŁEJ DAMY
Golub-Dobrzyń – miasto nad Drwęcą. Bardzo młode – powstało w 1951r. z połączenia dwóch miast. Ośrodek turystyczny. Główną atrakcją jest zamek krzyżacki i odbywające się tu imprezy: wystawy, konkursy krasomówcze, a przede wszystkim bale sylwestrowe oraz międzynarodowe turnieje rycerskie.
GOLUB-DOBRZYŃ
– miasto powiatowe w woj. kujawsko-pomorskim
– 12,8tys. mieszkańców
ZOBACZ W GOLUBIU-DOBRZYNIU
– krzyżacki zamek z przełomu XIII-XIVw.
– miejsce „Sylwestrowych Sław”
– międzynarodowe turnieje rycerskie
DUCH ANNY WAZÓWNY
Zamek w Golubiu-Dobrzyniu to potężna warownia o murach dochodzących do 2m grubości, z głębokimi lochami, pełnymi tajemniczych przejść, ukrytych korytarzy i zakamarków. W lochach więziono jeńców z podbitych ziem.
W XVIIw. golubski zamek został przebudowany na renesansową rezydencję Anny Wazówny, siostry króla Zygmunta III. Zainteresowana botaniką królewna założyła w Golubiu ogród botaniczny i tu po raz pierwszy w Polsce wyhodowano tytoń. Nie do palenia, lecz jako roślinę ozdobną.
Na zamku w Golubiu-Dobrzyniu organizowane są słynne bale sylwestrowe z duchem Anny Wazówny. Na bal zapraszanych jest 10 Polaków roku. O północy w dawnej sypialni królewny kasztelan zamku wypowiada trzy zaklęcia, gasną świece i Biała Pani w królewskim diademie wychodzi z obrazu we mgle i smudze światła. Wszystko to przy świetle pochodni i huku armat.