KAPRYŚNA MARYSIEŃKA

KAPRYŚNA MARYSIEŃKA

Inna zamkowa historia związana jest ze starostą Janem III Sobieskim. Kiedy po odnowieniu rezydencji sprowadził do zamku swoją żonę Marię Kazimierę, ta nie chciała w nim zamieszkać, bo jej zdaniem w zamku było zimno, ciemno i ponuro. Sobieski na życzenie Marysieńki wybudował nieopodal barokowy pałacyk. Żona była zadowolona z przecudnego widoku na rzekę, puszczę i Kwidzyn.
Dzisiaj w tym miejscu znajduje się równie romantyczny hotel o nazwie Pałacyk Marysieńki, przebudowany z XIX-wiecznych spichlerzy. Prawdopodobnie prawdziwy pałac Marysieńki obsunął się wraz ze skarpą i runął do Wisły.

Noclegi w Murzasichlu

Nie wszyscy wiedzą, że trzykrotnie przebywał w Gniewie najsłynniejszy polski czarnoksiężnik XVIw., mistrz Jan Twardowski. Pierwszy raz, gdy zawierał pakt z diabłem, i drugi, gdy był u szczytu swej czarnoksięskiej kariery. Służył wtedy samemu królowi Zygmuntowi Augustowi – wywołał ducha Barbary Radziwiłłówny ze studni na dziedzińcu zamku gniewskiego. Trzeci raz zjawił się, gdy przyszło wyrównać porachunki z piekłem. Został uprowadzony przez Mefista ze wsi Rzym, położonej 5km od Gniewu.

Zakopanem noclegi