KARPACZ. KOŚCIÓŁEK WANG

Świątynia Wang stoi na zboczu Czarnej Góry, w połowie drogi z dolnego Karpacza na Śnieżkę, w sąsiedztwie budynków plebanii oraz granitowej dzwonnicy chroniącej ją przed wiatrami.

Przy budowie drewnianego kościółka Wang nie użyto ani jednego gwoździa. Tak wewnętrzna, jak i zewnętrzna dekoracja pełne są symboli dawnej sztuki nordyckiej: bram strzegą lwy, w narożnikach portali bój toczą smoki, ramę drzwi zdobią twarze wikingów. Po obu stronach współcześnie wykonanego ołtarza stoją oryginalne świeczniki przedstawiające łabędzia – symbol wierności oraz serce – symbol miłości. Świece na nich zapalane są jedynie podczas ceremonii ślubnych. Małżeństwa zawierane są tu szczególnie chętnie – to dobrze wróży młodym parom.

Noclegi Kuźnica

W świątyni odbywają się nabożeństwa w języku polskim i niemieckim – gdyż Wang należy do parafii ewangelicko-augsburskiej – i koncerty muzyki poważnej; udostępniona jest zwiedzającym.

NORWESKIE POCZĄTKI

Zbudowany na przełomie XII/XIII wieku w miejscowości Vang w południowej Norwegii. Sprzedany królowi pruskiemu Wilhelmowi IV z powodu braku funduszy na jego odbudowę, a następnie, w 1841r. rozebrany i przewieziony do Szczecina, a stąd do Muzeum Królewskiego w Berlinie.

Przeniesiony w Karkonosze wiosną 1842r. 28 lipca 1842r. uroczyście otwarty i poświęcony w obecności króla Wilhelma IV, jego małżonki oraz innych osobistości ówczesnych elit rządzących.

Jastarnia Noclegi