Stare Przedmieście w Gdańsku

Na południe od Głównego Miasta, już za ruchliwą ulicą Podwale Przedmiejskie, pod którą prowadzi nieprzyjemne przejście podziemne, rozciąga się kolejna dzielnica starego Gdańska, zwana Starym Przedmieściem. Z oddali znaczą ją wieże kościołów śś. Piotra i Pawła oraz Świętej Trójcy.

noclegi Niechorze

Stare Przedmieście nie leży przy Drodze Królewskiej, toteż bywa często pomijane przez turystów – niesłusznie, gdyż na jego terenie jest usytuowane Muzeum Narodowe, stare baszty, Mała Zbrojownia, a także kilka miejsc mających coś z klimatu krakowskiego Kazimierza, idealnie nadających się do fotografowania.

Obiekty najbardziej godne uwagi to pozostałości XVII-wiecznych fortyfikacji ziemno-wodnych z zadziwiającą Śluzą Kamienną. Na ich dokładne obejrzenie trzeba przeznaczyć około 2 godzin. Stare Przedmieście jest rzeczywiście stare – pierwsza wzmianka o nim pojawiła się w 1361 r. Tuż za kościołem śś. Piotra i Pawła w kierunku Motławy rozciąga się ulica Lastadia, czyli nabrzeże, które już w XIV w. funkcjonowało jako zespół stoczni okrętowych. W I połowie XV w. Stare Przedmieście zasiedlili franciszkanie, których staraniem powstał wielki klasztor i piękny kościół Świętej Trójcy z kaplicą św. Anny.