Teren Forów Napoleońskich w Gdańsku

Teren nie jest tak zaniedbany i dziki, jak się na początku wydaje. Pomiędzy drzewami niespodziewanie wyrastają ceglane bastiony, ponure wieżyczki strzelnicze, działobitnie i pruskie koszary.

noclegi Pobierowo

Sam szczyt zajmuje wielkie owalne grodzisko z IX w., zamieniające się latem w pole bitewne współczesnych żołnierzy, którzy odgrywają inscenizację oblężenia Gdańska przez Napoleona. Obok wznosi się główny cel wędrówki – masywna owalna góra cegieł obwiedziona murowaną fosą i zwieńczona betonową wieżą obserwacyjną – Reduta Napoleońska.

W jednej ze strzegących przejazdu wartowni działa zaciszna kawiarenka Forteczna, w drugiej – biuro dyrekcji Rezerwatu „Grodzisko” (tel. 058/7629700), przy którym w godz. 8.00–15.00 wyczekuje przewodnik po kazamatach (zwiedzanie tylko w grupach; w grupie do 20 osób wynajęcie przewodnika kosztuje 70 zł, większe grupy płacą po 3,50 zł od osoby; przewodnika można zamówić na inną porę – tel. 0600/879305; zwiedzanie trwa około 2 godz.). Wędrówka mrocznymi podziemiami, przez bunkry, kazamaty, galerie strzelnicze i kaponiery (stanowiska dział) dostarcza niezapomnianych przeżyć. W jednej z sal można zobaczyć znalezione w fortach militaria oraz ogromną panoramę Gdańska narysowaną przez dzieci. Jest to największe z tego rodzaju dzieł, w związku z czym znalazło się w Dziecięcej Księdze Rekordów Guinnessa. Z wieży obserwacyjnej fortu roztacza się wspaniała panorama Gdańska (jeszcze jeden, być może najważniejszy argument za odwiedzeniem fortów) – prawdziwy poemat szeptany przez grube i cienkie wieże kościołów, pieśni carillonów i krzyki mew. Redutę przecinają kręte ścieżki prowadzące do różnych ulic.