WAŁBRZYCH. MUZEUM W KOPALNI JULIA I ZAMEK KSIĄŻ

Muzeum Przemysłu i Techniki utworzono na terenie zamkniętej Kopalni Julia – wielkiego zakładu wydobywczo-przeróbczego. Zwiedzający mogą zejść do sztolni, wejść do budynków, w których mieszczą się warsztaty. Mogą zapoznać się z budową i działaniem maszyn oraz wagoników. Zobaczyć wykonane z pietyzmem modele wykopalisk.

Aby uatrakcyjnić zwiedzanie muzeum wytyczono dwie trasy naziemne – Trasę Górnika oraz Urobku. Na pobliskich hałdach zdążył już wyrosnąć las. Kryje się w nim piwiarnia stylizowana na wejście do szybu.

Noclegi w Helu

WAŁBRZYCH. ZAMEK KSIĄŻ

Zamek Książ liczy 418 komnat i jest największym zamkiem na Śląsku. Park otaczający zamek stanowi doskonałe miejsce do spacerów czy przejażdżek bryczką – można ją wypożyczyć w pobliskiej stadninie koni. Warto wtedy wybrać się nad jezioro księżnej Daisy – miejsce, w które udawała się, by odpocząć od gwaru salonów.

SZNUR PEREŁ KSIĘŻNICZKI DAISY

Księżna Daisy zamieszkiwała zamek do śmierci. Nie jest znane miejsce jej pochówku. Poszukiwacze do dziś przekopują okolicę z nadzieją znalezienia 6-metrowego sznura pereł, z którym złożono ją do grobu.

CZARNY PUDEL HOCHBERGÓW

Do 1941r. zamek był w rękach rodziny Hochbergów; został wówczas skonfiskowany przez hitlerowców. Oni też włączyli go do tajnego projektu podziemnych umocnień, zwanego Riese. Pod zamkiem wykuto kilka sal, tuneli oraz szybów wind.

Dużych zniszczeń w zamku dokonali żołnierze radzieccy. Legenda mówi, że czarny pudel Hochbergów, widząc upadek siedziby swych właścicieli, popełnił samobójstwo.

Noclegi Krynica Morska