WROCŁAW. OSTRÓW PIASKOWY I KATEDRA ŚW. JANA CHRZCICIELA

OSTRÓW PIASKOWY

Piasek, a właściwie Ostrów Piaskowy, to niewielka, zamieszkana już od średniowiecza, wysepka. Stojący tu XV-wieczny, ceglany kościół ma trzy nawy jednakowej wysokości. Najciekawsze elementy wystroju to górna część romańskiego portalu z XIIw., pochodzącego z pierwszego stojącego tu kościoła, oraz cudowny obraz Matki Boskiej Zwycięskiej z XVIIw. Przywieziono go tu z Mariampola na Podolu.

Noclegi Chłapowo

WROCŁAW. KATEDRA ŚW. JANA CHRZCICIELA

Dzisiejsza katedra to czwarta budowla postawiona tu od 1000r. Prezbiterium powstało po najeździe Tatarów w 1241r. i jest pierwszą całkowicie gotycką budowlą w Polsce. Nawy i Kaplica Mariacka pochodzą z XIVw., wieże z XVw., a pozostałe kaplice budowano do XVIIw. Hełmy wież zrekonstruowano w 1991 r. – wieże mają teraz 96m wysokości. Katedra została mocno zniszczona w 1945r., a jej obecne wyposażenie pochodzi w większości z innych kościołów.

TRZY KAPLICE

W katedrze znajdują się trzy wspaniałe kaplice. Gotycka Kaplica Mariacka, z marmurowym sarkofagiem biskupa wrocławskiego Przecława; Kaplica św. Elżbiety z końca XVIIw. – barokowe dzieło artystów włoskich oraz Kaplica Elektorów, także barokowa. Uchodzi ona za najpiękniejszy przykład architektury barokowej we Wrocławiu.

Noclegi Władysławowo