WROCŁAW. PLAC SOLNY I OSTRÓW TUMSKI

PLAC SOLNY

Obok Rynku znajduje się plac Solny. Powstał jako pomocniczy plac targowy. Przez stulecia handlowano tu głównie solą, stąd jego nazwa.

Dziś o dawnej funkcji miejsca przypomina największy z usytuowanych przy nim budynek – gmach Starej Giełdy. W środku placu zwraca uwagę wysoka iglica ustawiona w 1997r.

KAMIENICZKI: JAŚ I MAŁGOSIA

To nazwy dwóch kamienic w północno-zachodnim narożniku rynku. Mniejsza, renesansowa, to Jaś, zaś większa, barokowa – Małgosia.

Noclegi Karwia

WROCŁAW. OSTRÓW TUMSKI

Ostrów był niegdyś wyspą na Odrze i właśnie tu zaczęła się historia miasta. Początkowo był tu gród założony przez czeskiego księcia Vratislava. Sakralny charakter Ostrowa Tumskiego sprawił, że w okolicach katedry nie zakładano placówek handlowych i zakładów rzemieślniczych. W malowniczych domach przy ulicy Katedralnej zamieszkiwali głównie duchowni, a cały obszar wyspy został wyłączony spod jurysdykcji miejskiej. Po dziś dzień na Ostrowie rezydują biskupi wrocławscy.

Na Ostrów prowadzi most Tumski z XIXw., ozdobiony figurami św. Jadwigi i św. Jana Chrzciciela. Ostrów Tumski jest wymarzonym miejscem na spacery i spotkania z historią i kulturą Wrocławia.

NA OSTROWIE TUMSKIM

– most Tumski

– kościół NMP na Piasku

– kościół św. Krzyża

– kościół św. Idziego

– Pałac Arcybiskupi

Noclegi w Jastrzębiej Górze